Mikor valakit nagyon szeretünk, akkor bizony ajándékot is örömmel adunk. Lehet az ajándék kicsi vagy nagy, jelképes vagy épp az ellenkezője. Biztosan jó eljátszani a gondolattal, hogy a megajándékozott személynek micsoda meglepetés és öröm ülne ki az arcára, mikor azzal adjuk át neki egy lakás kulcsait, hogy „ez mostantól a tied”. Az ingatlan ajándékozása is történhet titokban? Mi az, amit mindenképpen tudnunk kell az ingatlan ajándékozásról?
Az ajándékozás is egy szerződés
Elsőként azt kell tisztázni, hogy mi is az ajándékozás. Mármint jogi értelemben.
Az ajándékozás is egy szerződés.
Ugyanúgy, mint például egy bérlet, adásvétel, kölcsön stb. Vagyis minimum két fél kell hozzá. Ám ez önmagában még nem elég. A szerződés lényege, hogy a szerződő felek akarata, nyilatkozata kölcsönös és egybehangzó. Egyszerűen egyetértenek egymással, és erről nyilatkoznak is.
„Ajándékozási szerződés alapján az ajándékozó dolog tulajdonjogának ingyenes átruházására, a megajándékozott a dolog átvételére köteles.” – mondja ki a Polgári Törvénykönyv
Az adásvételnél az egyik fél az ajándékozó, a másik pedig a megajándékozott. Ha a megajándékozott nem fogadja el az ajándékot, akkor nem beszélhetünk ajándékozásról. Ilyen esetben hiába az ajándékozó ajándékozási szándéka, az ajándékozás nem jön létre.
Az ajándék meglepetés is lehet?
Önmagában az, hogy az ajándékot a megajándékozottnak el kell fogadnia, még nem zárja ki annak lehetőségét, hogy valóban meglepetés legyen az ajándék. Mindennapi eset, hogy a megajándékozott tudta nélkül vesszük meg az ajándéknak szánt ékszert, könyvet, biciklit stb. Van, amikor a meglepetés valóban az utolsó pillanatig titokban maradhat. Ez nem azt jelenti, hogy ilyenkor ne jönne létre az ajándékozási szerződés.
Azzal ugyanis, hogy az ajándékot a megajándékozott személy átveszi, a két fél között létre is jön a szerződés.
Látod, még a szülinapi bulin vagy a karácsonyfa alatt állva is szerződést kötünk. A szerződések ugyanis nem csak írásban születhetnek, születnek. Itt többet tudhatsz meg arról, hogy hogyan is jöhet létre egy szerződés.
Ingatlan ajándék esetén azonban kicsit más a helyzet.
További feltétel ingatlan ajándékozása esetén
Ingatlan ajándékozása már nem történhet meg úgy, hogy díszdobozba tesszük a lakáskulcsot és ünnepélyesen átadjuk az ünnepeltnek.
A törvény előírja, hogy ha a szerződés tárgya ingatlan, az ajándékozási szerződést írásba kell foglalni.
Gondolhatnánk, hogy ezzel még nincs kizárva a teljes meglepetés, legfeljebb a kulcsok mellett egy papírt is kap a megajándékozott, amit majd az ügyvéd elintéz.
Ám ez nem így néz ki.
Mivel az ajándékozás egy szerződés, amihez szükség van az ajándékozóra és a megajándékozottra is, így mindkettejük aláírása kell a szerződés létrejöttéhez.
Vagyis a szerződést a megajándékozottnak is alá kell írnia, hogy az ajándékozás egyáltalán létrejöhessen.
Ingatlan ajándékozási szerződés esetén is szükség van a szerződés ügyvéd által történő ellenjegyzésére vagy közokiratba foglalására.
Ingatlan ajándékozása esetén a szerződést ugyanúgy be kell nyújtani a földhivatalhoz, mintha adásvételről lenne szó. A földhivatal pedig a szerződés alapján jegyzi majd be az új tulajdonost az ingatlan-nyilvántartásba. Ezt követően tehát bárki számára látható lesz, hogy az ingatlan tulajdonosa ajándékozás útján szerezte meg a tulajdonjogot.
Így már nem tartható teljes titokban az ingatlan ajándékozása az ünnepi ajándékbontásig. Na jó, ha ez valóban annyira fontos az ajándékozó számára, persze meg lehet szervezni, hogy az ajándékozáskor legyen jelen az ügyvéd, aki előtt a megajándékozott is aláírja a szerződést. Végtére is, ahogy mondani szokták, lehetetlen nincs, csak tehetetlen. Nem ez az általános, de kivételes helyzetek mindig adódhatnak, végül is a másik öröme sokat megér.
A cikk szerzője: Dr. Kocsis Ildikó, ügyvéd, vitarendezési szakjogász