A karácsony nem csak a családoknál jelenti az ünnepet, pihenést. A munkahelyeken is egyre elterjedtebb, hogy céges karácsonyi rendezvényeken szórakozhatnak a munkatársak. Ilyenkor mindenki elengedi magát. Mégis mire érdemes figyelni, hogy az örömből végül ne üröm legyen? Erre is van munkajogi szabály? Mit mond a Munka Törvénykönyve?
Mi köze a céges karácsonyi partinak a munkajoghoz?
Érthető, hogy az egész éves hajtás után mindenki szeretne kicsit leereszteni. Ilyenkor a legutolsó dolog, ami eszünkbe jut, azok a munkajogi szabályok. Bár a céges karácsonyi parti sokkal kötetlenebb, mint, amikor tényleges munkavégzés folyik, ilyenkor sem feledkezhetünk meg arról, hogy mégis csak egy munkahelyen, munkaviszonyban vagyunk. Miért?
A Munka Törvénykönyve általános szabályként írja elő, hogy
„A munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.”
Ide tartozhat, hogy mondjuk másodállásban ne dolgozzunk a konkurenciánál, vagy ne a munkahelyi ügyfél adatbázist használva építsünk saját üzletet és még hosszan sorolhatnánk.
Az sem mindegy, mit csinálunk munkaidőn kívül? Mit szabályoz a Munka Törvénykönyve?
Annak megértése, hogy hogyan viselkedjünk a munkahelyen munkaidőben, általában nem okoz komolyabb problémát. Még, ha minden munkahely más és más, akkor is egy idő után ez ember megismeri, hogy mi az elvárt és elfogadott viselkedés.
Munkavállalóként azonban az sem teljesen mindegy, hogy hogyan viselkedünk a munkaidőn túl, a munkahelyen kívül.
A Munka Törvénykönyve arról is rendelkezik, hogy
„A munkavállaló munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely – különösen a munkavállaló munkakörének jellege, a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján – közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a munkaviszony céljának veszélyeztetésére.”
Itt már nem arról van szó, hogy munkaidőben mit csinálunk. És itt jöhet a képbe a karácsonyi céges buli is.
Egyáltalán nem mindegy, hogy a garatra felöntve mi történik az étteremben, ahol a céges összejövetelt tartják.
Ha botrányosan viselkedünk, az a cég, a munkáltató hátrányos megítéléséhez vezethet. De nem csak ilyen fordulhat elő.
Nem minden pillanat tűnik másnap reggel is jó poénnak
Ma már sok minden és gyorsan kerülhet fel a különböző közösségi oldalakra. Lehet, hogy a buli közben jópofának tűnhet egy-egy nem igazán szalonképes fotót gyorsan közhírré tenni a Facebookon vagy Instagramon. Másnap azonban már nyilván más színben látjuk ezeket is. És a probléma az, hogy nem csak mi láthatjuk, de lehet, hogy egy üzleti partner is, aki emiatt dönt a konkurens cég mellett.
Figyelj oda, hogy mikor mit csacsogsz (ki): itt a Munka Törvénykönyve előírása
Nem csak a látványos, botrányos viselkedés okozhat problémát. Különösen a vezető beosztásban, vagy bizalmi munkakörökben dolgozóknak kell odafigyelni a titoktartási kötelezettség betartására.
A Munka Törvénykönyve kifejezetten kimondja, hogy
„A munkavállaló köteles a munkája során tudomására jutott üzleti titkot megőrizni. Ezen túlmenően sem közölhet illetéktelen személlyel olyan adatot, amely munkaköre betöltésével összefüggésben jutott a tudomására, és amelynek közlése a munkáltatóra vagy más személyre hátrányos következménnyel járhat.”
A titkokat nem csak a céges partin kell megőrizni. Ilyenkor azonban érdemes talán még fokozottabban figyelni erre, hiszen a túlzásba vitt tojáslikőr könnyebben megoldhatja az ember nyelvét.
A fentieken kívül még számtalan olyan dolog történhet, ami végül akár az állásába is kerülhet az óvatlan szórakozónak. Érezzük jól magunkat, lazítsunk, de figyeljünk arra, hogy ne vigyük túlzásba. A céges buli végül is nem a féktelen szórakozásról szól, célja sokkal inkább a jól végzett munka elismerése és a munkatársak csapattá kovácsolása.
A cikk szerzője: Dr. Kocsis Ildikó, ügyvéd